News

Rifle Team - Congratulations to the rifle team for winning the sectional match of the 1st rounds of the state playoffs. They defeated Caver-Atlanta1154 to 930 and advanced to the semi- final match.  Veronica Leggett led all shooters with a score of 291 follow by Kelly Orck (288),  Sierra Moon (288), and Josh Gonzales(287). Way to Go Blue Devils!

 

POETRY Slam - The National Alliance on Mental Illness, Columbus chapter, will sponsor their first Poetry S.L.A.M.S. (Students Living Amidst Mental Stigmas) on Friday, April 11 at 7 p.m. in the Studio Theatre of the River Center for the Performing Arts.  Tickets are $10 and are available at the River Center Box Office.  Students who would like to submit poems may find an explanation of rules in the pamphlet rack outside the guidance offices.

 

Envirothon - This group has a meeting on Friday, March 28th at 3:30 in room 122.

 

Envirothon - This group has a meeting in room 122 after school on Friday, March 21st.

 Student Council - This group has a meeting in room 220 after school on Friday, March 21st.

 College Presentation - A college representative from the University of Mississippi (Ole Miss)will visit CHS on Friday, March 21, 2014 at 9:00 a.m. (ORANGE DAY) in the Guidance Office. You must sign up at least 24 hours in advance and have your teacher sign a pass in order to attend the meeting.

Latin Honor Society -  This group will meet Friday immediately after school.  Seniors are required to attend. 

 

STATE CHAMPIONS!- Congratulations to the Literary Team State Champs who won the GHSA Literary Competition in Warner Robins, GA on Saturday, March 15.  Individual winners were as follows:

- Drew Young - State Champion -1st Place, Extemporaneous Speaking

- Margot McCrillis - 3rd Place, Dramatic Interpretation

- Taggart Price - 4th Place, Boy's Solo

- Zoe Wirt - State Champion - 1st Place, Girl's Solo

- Michelle Vatral, Zoe Wirt, Sarah Erhart - State Champions - 1st Place, Girl's Trio

- Carson Snider, Jon Ross Ingley, Adam Rodgers, Jonathan LeGallais - State Champions - 1st Place,  

  Boy's Quartet

 

EVEN MORE STATE CHAMPIONS!- CONGRAGULATIONS TO ALL FBLA STATE WINNERS

- Josh Gonzales and Nithin Jino, 1st Place Banking & Financial Systems, heading to National.

- Katie Henley, Individual, Management Information Systems, heading to National

- Ekta Parab, Individual, Hospitality Management, heading to National.

- Ninad Prasade, 9th Place, Insurance and Risk Management

- Tanner Goldsmith, 4th Place, Introduction to Business Communication

- Thomas Hines, Joy Holden, Madison Johnson, 2nd Place, Marketing Team

Congratulations to all of the students that competed at Region and State.